מהו מודל מקום עבודה היברידי? ואיך זה נתמך בעיצוב פנים?

4 במרץ 2024

מודל למקום עבודה היברידי מערבב עבודה במשרד ומרחוק ומציע גמישות ותמיכה לעובדים. במקום עבודה היברידי, עובדים בדרך כלל נהנים יותר מאוטונומיה ואיזון טוב יותר בין עבודה לחיים – וכתוצאה מכך הם מעורבים יותר. מעסיקים נהנים מבניית כוח עבודה פרודוקטיבי יותר, בריא ויציב יותר. 

עם זאת, מקום העבודה ההיברידי אינו נוסחה פשוטה או תרופת פלא לכל אתגרי מקום העבודה. מקום העבודה ההיברידי של היום חייב להיות מיושם באופן אסטרטגי, תוך ניצול היתרונות של טכנולוגיות משאבי אנוש מודרניות שיוצרות חיבור, שיתוף פעולה ומעורבות עובדים.

"42% מהעובדים אומרים שאם החברה הנוכחית שלהם לא תמשיך להציע אפשרויות עבודה מרחוק לטווח ארוך, הם יחפשו עבודה בחברה שכן. "

 סקר העובד האמריקאי  

מהו המודל למקום עבודה היברידי?

מקום העבודה ההיברידי משלב עובדים מרוחקים עם עובדים באתר, כאשר לחלק מהעובדים או כולם יש את הגמישות לבחור היכן ומתי הם עובדים. זמן במשרד עשוי להיות מוקצה לפי ימים או לפי צוותים, או לפי הצורך. לדברי  גרטנר , "היכן ומתי תתבצע העבודה ייקבעו על פי מה שהכי הגיוני להניע את הרמות הגבוהות ביותר של פרודוקטיביות והמעורבות."

הדגם ההיברידי אינו מתאים לכל מקום עבודה או לכל ענף, הוא מתאים ביותר לעובדים שעבודתם מבוססת מחשב ואין צורך לבצע  במקום. דוח שנערך לאחרונה מ-  McKinsey  בחן עבודה מרחוק שניתן לבצע ללא אובדן פרודוקטיביות. הוא קבע כי "כ-20% עד 25% מכוח העבודה בכלכלות מתקדמות יכלו לעבוד מהבית בין שלושה לחמישה ימים בשבוע. זה אומר עבודה מרחוק פי ארבעה עד חמישה מאשר לפני המגיפה." 

מדוע מקום העבודה ההיברידי הוא הנורמה המתפתחת

המעבר לעבודה מרחוק והיברידית התרחש הרבה לפני המגיפה, אבל, כמו בכל כך הרבה דברים, COVID-19 האיץ את המעבר. עסקים נאלצו להתגבר במהירות על אינספור אתגרים, החל ממתן הכלים הנכונים ועד לניהול פרודוקטיביות ומוראל בסביבת צוות מפוזרת. אולם לאחר מספר חודשים, היה ברור שאין דרך חזרה – כי העובדים העדיפו את דרך העבודה החדשה והגמישה יותר הזו.

כעת, כשחלק מהעובדים נכנסים שוב להגדרות משרדיות מסורתיות – לפחות חלק מהזמן – עסקים יכולים להפיק תועלת מהלקחים שנלמדו מחוויות העבודה המרוחקות שלהם. המטרה היא לעצב מודל עבודה היברידי המתאים ביותר לצרכים הספציפיים שלהם.

טכנולוגיות משאבי אנוש מודרניות מקלות על המעבר לעבודה היברידית בכך שהיא מאפשרת לאסוף, לנהל ולנתח נתונים מכל הצוותים, ללא קשר למיקום. הטכנולוגיה יכולה לתמוך בהטמעת עובדים,  שיפור מיומנויות ומיומנויות מחדש , וכאשר נעשה שימוש יעיל, היא גם מעניקה לעובדים גישה לכל מה שהם צריכים – מכלי שיתוף פעולה ועד טכנולוגיות ענן.

ה"נורמלי החדש" האידיאלי הוא מקום עבודה היברידי כולל שבו כל העובדים – לא משנה היכן הם עובדים – פרודוקטיביים, מעורבים ומרגישים מחוברים ומשולבים. 

היתרונות של סביבת עבודה היברידית

מקום עבודה היברידי עם גישה שרוצה ברווחת העובד, מנצלים טכנולוגיות מתפתחות כדי להפוך לגמישים יותר, מהירים ופרודוקטיביים. לדברי  גרטנר, "בארגונים טיפוסיים שבהם עובדים עובדים 40 שעות שבועיות סטנדרטיות במשרד, רק 36% מהעובדים היו בעלי ביצועים גבוהים. כאשר ארגונים עוברים מסביבה זו לסביבה של גמישות רדיקלית שבה לעובדים יש בחירה היכן, מתי וכמה הם עובדים, 55% מהעובדים היו בעלי ביצועים גבוהים".

 1. הגברת תפוקת העובדים:  מספר גורמים תורמים להגברת התפוקה: הגברת האוטונומיה לבחירת שעות עבודה ומיקום; פחות הפרעות בבית מאשר במשרד; זמן נסיעה פחות; וההזדמנות להיכנס למשרד בזמנים שבהם שיתוף הפעולה האישי הוא הטוב ביותר.
 2. עלויות תקורה מופחתות:  חברות בוחנות את אסטרטגיות הנדל"ן וההזדמנויות שלהן לצמצם שטחי משרדים או להעביר את המשרדים שלהן לערים קטנות יותר – כל אלה יכולים להוזיל את התקורה. עובדים היברידיים נוטים להיות יותר מעורבים, מה שמוביל לפחות תחלופה וגם מוזיל עלויות. 
 3. חווית עובדים טובה יותר ואיזון בין עבודה לחיים:  גמישות ואוטונומיה רבה יותר מגבירים את שביעות הרצון והאושר בעבודה, מה שמשפר את הביצועים בעבודה כמו גם את רווחת העובדים הכללית. התמקדות משולבת באיזון בין עבודה לחיים מסייעת ביצירת מקום עבודה היברידי מוצלח.
 4. בטיחות משופרת וריחוק חברתי:  עם גרסאות COVID-19 שצפויות להיות איום מתמשך, מודל מקום העבודה ההיברידי מאפשר לעצב שטחי משרדים כדי להדגיש בטיחות וחיטוי. 

טכנולוגיה יכולה גם לסייע בהפחתת סיכונים בריאותיים הקשורים למגפה וגם לנתר את השימוש בחללים לייעול המרחב. לדוגמה, "חיישני האינטרנט של הדברים (IoT) יכולים לספור את מספר האנשים בבניין כדי להגביל את התפוסה. הם יכולים גם לזהות שולחנות עבודה הזקוקים לניקוי, על סמך תדירות השימוש. בינה מלאכותית (AI) יכולה לנתח את הנתונים האלה כדי לזהות מרחבים שממקסמים את בטיחות העובדים. זה יכול גם לנתח תוכניות קומה לבניין כדי ליישם ריחוק חברתי אוטומטי ולהפחית נקודות מגע", על פי  פורבס .

 

אתגרים של ניהול צוותים היברידיים

כל ארגון יתמודד עם אתגרים שונים במקצת, בהפיכת מודל עבודה היברידי למצליח. להלן כמה מהאתגרים הנפוצים ביותר העומדים בפני ראשי צוות היברידי כיום:

 • פיתוח המודל ההיברידי הנכון:  מכיוון שיש כל כך מעט מודלים של מקום עבודה היברידי מבוסס, כל חברה חייבת לעצב ולפתח מודל ספציפי לצרכיה. גישה זו עשויה להיות גם איטרטיבית שכן שילובים וטכנולוגיות שונות מנסים ונבדקים כדי למצוא את ההתאמה הטובה ביותר למצבה ולתרבות הייחודית של כל חברה.
 • סיכוני אבטחה מוגברים:  ככל שחברות יתקדמו לעבר מודלים היברידיים, אבטחה תמשיך להוות סיכון ודאגה. כאשר עובדים עובדים מהבית באמצעות רשתות משלהם, ואולי במכשירים משלהם, מחלקות משאבי אנוש ו-IT יצטרכו להתמקד בחינוך ובאבטחה של משתמשי הקצה.
 • ניהול אנשים בצורה יעילה:  בכוח עבודה היברידי, מנהלים חייבים לדאוג להבטיח שגם לעובדים באתר וגם לעובדים מרוחקים יש את אותן הזדמנויות וחשיפה, כולל הערכות המבוססות על תוצר עבודה ולא על תהליך עבודה. חשוב לוודא שחברי צוות מרוחק לא ירגישו מבודדים או בלתי נראים – וכמו כן, שהם נתונים לאותן ציפיות ואחריות כמו עמיתיהם במשרד.
 • בידוד וניתוק עובדים:  צוותי משאבי אנוש יצטרכו להתמקד בשמירה על תחושת הקשר בין העובדים כאשר הצוות שלהם עובד מכל מקום ובכל זמן. פיתוח הזדמנויות "מצנן מים וירטואלי" וסיכויים אחרים לעובדים לתקשר ולהתחבר במסגרות לא פיזיות יהיו המפתח לעיצוב מקום עבודה היברידי בריא. כמו תוכל להשתמש בטכנולוגיה כדי לקחת את הדופק של כוח העבודה ולתקן כמובן לפי הצורך. 
 • יצירת קישוריות חלקה:  כדי למנוע פערים, ממגורות ואובדן ידע, עסקים צריכים לפתח קישוריות נטולת מחסומים המאפשרת לצוותים היברידיים לתקשר במהירות וביעילות. שמירה על תרבות חברה משגשגת חייבת להיות מטרה מכוונת במודל של מקום עבודה היברידי. 

עיצוב פנים המשקף את פני העסק

כדי לתמוך במשרד היברידי יש צורך לייצר מרחבים אישיים וטכנולוגיים. בנוסף, יש צורך לבצע שינויים במשרד, שיתאימו לעבודה של 2-3 ימים במשרד. העובדים מגיעים למשרד על מנת להיפגש ולשתף ולכן עיצוב פנים נכון, צריך לאפשר פינות ישיבה רבות יותר. מבחינת העיצוב חשוב לייצר סביבת עבודה מושכת שנעימה לעובד, ממותגת ומחברת, שבה העובד מתרגש מהפאן הויזואלי.

מעבר למודל עבודה היברידי

במקום העבודה של העתיד, העובדים ישתלבו בצורה חלקה בצוותים היברידיים, ללא קשר למיקומם הפיזי. זה מתחיל בבניית אסטרטגיות תקשורת ותכנון חזקות, פירוק ממגורות ובניית מקום עבודה מחובר.

מנהיגי משאבי אנוש זקוקים למערך מורכב של כלים חכמים כדי לתמוך בגיוס, הצטרפות ומעורבות – כמו גם למערכות ולכלים הדרושים לפרודוקטיביות, יעילות וחוסן של צוות מרחוק. מקומות עבודה היברידיים המאמצים שירותים מבוססי ענן, תשתיות אבטחה חזקות יותר וכלי שיתוף פעולה משופרים יהיו מצוידים יותר לעמוד בציפיות של העובדים – וגם בשורה התחתונה.

יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון בעת התכנון ועיצוב המשרד ההברידי.  הידיעה איפה להתחיל ואיך לערב את הצוות שלך תבטיח מסע כדאי – כזה שמחדיר את המרחב המתהווה שלך עם התרבות של המותג שלך ואישיות הצוות שלך.

עדיין תוהה איך להתחיל? אנחנו בסטודיו אורנה ברקת כאן כדי לעזור. בוא נדבר.

נשמח לדבר איתכם

מהו מודל מקום עבודה היברידי? ואיך זה נתמך בעיצוב פנים?

מודל למקום עבודה היברידי מערבב עבודה במשרד ומרחוק ומציע גמישות ותמיכה לעובדים. עובדים בדרך כלל נהנים יותר מאוטונומיה ואיזון טוב יותר בין עבודה לחיים – וכתוצאה מכך הם מעורבים יותר. מעסיקים נהנים מבניית כוח עבודה פרודוקטיבי יותר, בריא ויציב יותר. עיצוב פנים תומך חשוב לשינוי גם בנראות וגם בשינויים של האופן ספייס וכמות השולחנות.

קרא עוד »
מגמות עיצוב משרדים בשנת 2022 - כיצד יראה המשרד העכשווי

מגמות עיצוב משרד מובילות בשנת 2023

העובדים שלך עובדים יותר מהבית ואתה מתלבט מה לעשות עם השטח המיותר של הנדל"ן. מה החלופותשל עיצוב המשרד ופריסתו מחדש להתאמה לכך שהעובדים עובדים במודל היברידי ולא מגיעים למשרד בחלק מהזמן.

קרא עוד »

מה לעשות עם שטח משרד שאינו מנוצל?

העובדים שלך עובדים יותר מהבית ואתה מתלבט מה לעשות עם השטח המיותר של הנדל"ן. מה החלופותשל עיצוב המשרד ופריסתו מחדש להתאמה לכך שהעובדים עובדים במודל היברידי ולא מגיעים למשרד בחלק מהזמן.

קרא עוד »

מהו מודל מקום עבודה היברידי? ואיך זה נתמך בעיצוב פנים?

מודל למקום עבודה היברידי מערבב עבודה במשרד ומרחוק ומציע גמישות ותמיכה לעובדים. עובדים בדרך כלל נהנים יותר מאוטונומיה ואיזון טוב יותר בין עבודה לחיים – וכתוצאה מכך הם מעורבים יותר. מעסיקים נהנים מבניית כוח עבודה פרודוקטיבי יותר, בריא ויציב יותר. עיצוב פנים תומך חשוב לשינוי גם בנראות וגם בשינויים של האופן ספייס וכמות השולחנות.

קרא עוד »

השארת תגובה

דברו איתנו
close slider

נשמח לדבר איתכם

  לקבלת המדריך עיצובים שמשפרים ביצועים והרשמה לרשימת הדיוור


  גלילה לראש העמוד

  נשמח לדבר איתכם

   לקבלת המדריך עיצובים שמשפרים ביצועים והרשמה לרשימת הדיוור


   צור קשר

   ​​​​​​​קבלו את המדריך עכשיו, בחינם!
   השאירו את הפרטים והמדריך בדרך אליכם!    הצטרפות לרשימת הדיוור


    דילוג לתוכן