מה זה עיצוב משרדים ביופילי (Biophilic)?

29 ביוני 2020

ביופיליה (Biophilia), הוא מונח המתייחס לקשר שלנו, עם הטבע ועם הסביבה הטבעית שלנו. עיצוב משרדים ביופילי משתמש בקשר זה ומיישם אותו בחללים בהם אנחנו גרים, מבלים ועובדים. עקרונות עיצוב משרדים ביופילי הופכים ליותר ויותר נפוצים בשנים האחרונות, בזכות היתרונות הייחודיים שלהם. איך ניתן לעצב משרד באופן ביופילי ומהן אותם יתרונות מיוחדים? ניסינו לעשות מעט סדר בנושא ולספק מספר תשובות וטיפים חשובים בעניין.

משרד מעוצב

משרדי הימליה – עיצוב משרד – סטודיו אורנה ברקת

פינת ישיבה מעוצבת

משרדי הימליה – עיצוב משרד – סטודיו אורנה ברקת

עיצוב משרד ביופילי – מה זה אומר?

תכנון משרד ביופילי מתייחס למגמה הולכת וגוברת התומכת בהכנסת החוץ פנימה, לתוך מקום העבודה – ולא, לא מדובר רק בהוספת המון צמחים, אלא במשהו יותר מורכב מזה. אמנם, יש הטוענים שעיצוב ביופילי הוא רק איזו תווית המקשרת בין כמה מגמות מודרניות מתקדמות בחיינו לבין מגמות הנוגעות בתחום של עיצוב חללי עבודה ועיצוב משרדים בין היתר עיצוב שמציע לבצע נכון את הדברים הסטנדרטיים שיוצר מקום עבודה שפועל היטב, מקום שבו הצוות נהנה לעבוד וכו', ויחד עם זאת, ככול שהרווחה והיכולת לשמר את הצוות, הופכות ליותר ויותר חשובות, כך נראה שהמשרד הביופילי נמצא כאן כדי להישאר שנים ארוכות קדימה.

למה לבחור בעיצוב פנים ביופילי?

מחקרים רבים הוכיחו שעל ידי הכנסת אלמנטים של הטבע למקום העבודה, ניתן להעלות את תפוקת העובדים, את היצירתיות ואת שביעות הרצון שלהם. למעשה, אחד המחקרים האחרונים שעסק בנושא, הדגיש כי במקומות עבודה אשר מעוצבים לפי עקרונות הביופיליה, ניכרה ירידה ברמות העייפות הנפשית ועלייה ברמות הרווחה, בקרב העובדים. 

עקרונות העיצוב הביופילי – טיפים מרכזיים:

 1. גישה לאור טבעי ולנוף חיצוני – אור טבעי ונופים טבעיים משפיעים מאוד על רווחת העובדים, על התפוקה ועל רמות האנרגיה שלהם.
 2. שימוש בשטח חיצוני זמין – אם למשרד שלכם יש חלל חיצוני כלשהו (גג, מרפסת, גינה וכו׳), השתמשו בו לטובתכם. הוסיפו שולחנות וכסאות נוחים והציעו לצוות לצאת לעבוד בחוץ, כאשר מזג האוויר מאשר זאת. קחו בחשבון שגישה לאור טבעי ולאוויר צח, מעניקה יתרונות רבים הכוללים: שיפור התפוקה, היצירתיות והרווחה.
 3. שימוש בצבע – צבע יכול להשפיע על רווחתם של העובדים. לפי מחקרים, גוונים משעממים, דלים, עלולים להשפיע לרעה על העובדים, לעומתם, גוונים כמו כתום בהיר (כפי שמצא מחקר מצרפת), או כחול (כפי שדווח מחקר בדנמרק), משפיעים לטובה על הצוות.
 4. שילוב חומרים טבעיים כמו אבן ועץ – הכללת חומרים טבעיים כמו עץ ואבן, בטקסטורות העיצוביות, עשויה לעזור לחקות את הטבע ובכך אפשר להביא את החוץ פנימה.
 5. הוספת צמחים למקום העבודה – כנראה שאחד הפתרונות הפשוטים והמובנים מאליהם, הוא הוספת צמחים למקום העבודה. צמחיה מאפשרת להעלות את רמות החמצן, ובהמשך גם להוריד את תחושות העייפות הנפשית ולשפר את יכולת הריכוז.
 6. להעניק לעובדים מרחב ובחירה – ׳בחירה׳, היא המפתח בעיצוב משרד ביופילי. אם הצוות רוצה להתרכז, תנו לעובדים מרחב שקט כדי לעשות זאת. אם הצוות נזקק לשיתופי פעולה, תנו לו חלל נוח לעשות זאת. ובעיקר, וודאו שלעובדים יש מספיק מקום והם לא חשים צפיפות ומחנק.

אפשר להתחיל לחלום גם אם כרגע רובנו במצב השרדותי או עובדים מהבית. זה הזמן לשדרג את מקום העבודה ולהשקיע בעיצוב משרד בקטנה

אנו כאן כדי לעזור לכם 

נשמח לדבר איתכם

עיצוב פנים למשרד – משרדי Linkedin ב Empire State Building – עיצוב משרד מודרני וחוויתי

עיצוב הפנים למשרד LinkedIn בניו יורק, הינו עיצוב משרד חוויתי ותוסס ברוח המותג, המתאים לעובדים הצעירים מדור ה Z. המשרד כולו בכחול, אפור שחור, עם אלמנטים שגולפו כמו מתוך משחק שח ופינות נחבאות.

קרא עוד »

עיצוב משרד מודרני – עובדים בקפסולות, גמישות המרחב הציבורי, הקטנת שטח המשרד לעובד – איך עושים את זה?

משרד M Moser בוונקובר, המתמחה ב תכנון משרדים, הינו מעבדה לצורת עבודה במשרד שבו יש גמישות בלוחות הזמנים של העובדים. תכנון המשרד בוחן את המודל של עבודה מבוזרת – חלק מהעובדים עובדים בקפסולות, וחלקם 2-3 ימים עובדים מהבית. הקטנת שטח המשרד, וגמישות מירבית של החלל.

קרא עוד »

השארת תגובה

דברו איתנו
close slider

נשמח לדבר איתכם

  לקבלת המדריך עיצובים שמשפרים ביצועים והרשמה לרשימת הדיוור

  גלילה לראש העמוד

  נשמח לדבר איתכם

   לקבלת המדריך עיצובים שמשפרים ביצועים והרשמה לרשימת הדיוור

   רוצים לעצב משרד שהעובדים אוהבים להגיע אליו?
   השאירו פרטים וקבלו את המדריך המלא לעיצוב משרד היברידי לשנת 2022.

   צור קשר

   ​​​​​​​קבלו את המדריך עכשיו, בחינם!
   השאירו את הפרטים והמדריך בדרך אליכם!    הצטרפות לרשימת הדיוור

    דילוג לתוכן